Astrolozi kažu da je retrogradni Merkur period nesporazuma u komunikaciji, problema sa tehnologijom, odugovlačenja, otežanih rešenja problema koji se javlja nekoliko puta godišnje. Astronomi kažu da je retrogradni Merkur optička iluzija.
Posmatrajem zvezdanog svoda noćnog neba uočava se da se zvezde pojavljuju na istoj lokaciji jedna u odnosu na drugu iz noći u noć, dok planete menjaju svoju poziciju, najčešće od zapada ka istoku. Ukoliko kontinuirano pratimo zvezdanu mapu, uočićemo da planete periodično usporavaju, zaustavljaju se, zauzimaju istu poziciju kao i prethodne noći, a zatim određeni vremenski period se kreću u suprotnom smeru – retrogradno, ka poziciji koju su zauzimale nedeljama ranije, ponovo usporavaju, zaustavljaju se i nastavljaju kretanje u progresivnom smeru. Svaka planeta ima svoj retrogradni hod koji se ponavlja periodično sa specifičnim karakteristikama.
Ukoliko vam se čini da je neka od planeta Sunčevog sistema ušla u retrogradni hod, to znači da ju je Zemlja sustigla na njenoj orbiti oko Sunca.
Zemlja kruži oko Sunca na prosečnoj udaljenosti od 150 miliona kilometara, sa brzinom od 30 km/s u odnosu na Sunce, dok je prosečna udaljenost Merkura 58 miliona kilometara, a brzina 47 km/s u odnosu na Sunce. Dakle, dok Zemlja izvrši jednu revoluciju (jedan pun krug oko Sunca), Merkur izvrši četiri pune revolucije. Da bi u potpunosti demistikovali retrogradnost kretanja Merkura, treba da se osvrnemo na relativno kretanje Merkura u odnosu na Zemlju. Merkur se na svodu javlja kao jutarnja zvezda (pojavljaju se pre svitanja na istoku) i tokom dana prelazi u večernju zvezdu (vidljivu na zapadu posle zalaska). Svaki put kada Merkur, kao unutrašnja planeta dostigne svoju najudaljeniju tačku u odnosu na Sunce, što je u odnosu na Zemlju na krajnjem zapadu, počinje retrogradni period, gde se sa Zemlje čini da se Merkur kreće od zapada ka istoku. Period retrogradnosti Merkura počinje kada on krećući se po orbiti između Zemlje i Sunca, pestiže Zemlju, jer je komponenta njegove brzine u odnosu na Zemlju veća od brzine same Zemlje, a prestaje kada njegova komponenta brzine u odnosu na Zemlju postane manja od Zemljine brzine.
Ovo je može uporediti sa prestizanjem dva automobila koja idu različitim brzinama u istom smeru. Kada brži automobil pretekne sporiji čini se da se sporiji automobil kreće unazad u odnosu na automobil koji ga pretiče.
Prvi istorijski zapisi o retrogradnom kretanju Merkura su vavilonski zapisi na glinenim pločama iz sedmog veka pre nove ere. Drevni astronomi su imali matematički zapis po kojem su mogli da prate pojavu retrogradnosti i shodno tome plaeta je nosila naziv koji u prevodu znači „onaj koji skače napred – nazad“. U Vaviloniji se na planete i zvezde gledalo kao na manifestaciju bogova, no set glinenih ploča sa astrološkim tumačenjem retrogradnog Merkura nije sačuvan.
Fenomen retrogradnog Merkura postaje popularan u astrologiji kraja dvadesetog veka, koja na svoj način objašnjava njegov uticaj na naše živote.
U preseku astronomije i astrologije mogli bismo reći da iluzija o retrogradnom kretanju podseća na to koliko su naše percepcije i stvarnost često različite – a to je lekcija vredna pažnje u svakom aspektu života.