Mesec avgust je svake godine rezervisan za veličanstvenu meteorsku kišu –Perseidu. Ovaj događaj na nebu posebno je zanimljiv stanovnicima severne hemisfere, jer zvezdano nebo vrelih letnjih noći, dodatno ulepšavaju meteori poznatog roja.
Da se vratimo na početak.
Prve zapise o Perseidi pronalazimo u srednjem veku, pod nazivom „Suze svetog Lavrentija“, svetitelja koji je u trećem veku stradao od strane rimske mnogobožačke crkve. Svetitelj je zatvoren, mučen i ubijen upravo u periodu kada se Perseida javlja, te se smatra da su meteori njegove suze i svako ko pronađe svoj meteor može da zamoli sveca za ispunjenje jedne želje, koju će on uslišiti.
Nauka je 1862. godine otkrila Perseidu kada je naša planeta prošla kroz rep komete Svift Tutl, koja je poslednji put bila najbliža Suncu decembra 1992. godine, a sledeće približavanje se očekuje jula 2126. godine.
Planeta svake godine krajem jula i početkom avgusta ulazi u orbitu ove komete, te prolazimo kroz kišu sitnih delića jezgra komete koji su zaostali na njenoj orbitalnoj putanji tokom prethodnih poseta Suncu. Kada se ovi komadići nađu u našoj atmosferi sa brzinom 60 km/s, zbog trenja sa atmosferom dolazi do povećanja temperature te komadići stvaraju trag jonizovanog gasa koji se na nebu manifestuje kao zvezda padalica.
Naziv Perseida potiče od imena grčkog poluboga Perseja, sina boga Zevsa i Danaje. Lepa Danaja je bila utamničena zbog proročanstva da će njen sin ubiti rođenog dedu, te je njen veliki obožavalac Zevs dopreo do tamnice u obliku zlatne kiše te su začeli sina. Sam Persej je dugo godina proveo u izgnanstvu od strane dede, ali se vratio u rodnu kraljevinu na takmičenje u bacanju diska. Tokom takmičenja je toliko snažno bacion disk da je ubio kralja neznajući da je to njegov deda. Prema zlatnoj kiši Zevsa, u kojoj je nastao Persej, čarobni meteorski roj je dobio naziv Perseida.
Pik Perseide, ove godine se javlja, 11. 12 i 13. avgusta, za nas tačnije u noći između 12. i 13. avgusta, sa 50-75 Perseida po času. Ove godine se vreme mladog Meseca poklapa sa pojavom meteorske kiše, te će bar on obezbediti tamno nebo i omogućiti vidljivost Perseide.
Ukoliko se nalazite na našoj geografskoj širini u noći između 12. i 13. avgusta ( oko 45°N), smestite se udobno u neki mrak, sa što manje svetlosnog zagađenja i uživajte u vatrometu koji nas očekuje na nebu. Okrenite se ka pravcu sever, severozapad, pokrenite neku od astronomskih aplikacija i dok čekate proletanje neke od padalica istražujte noćno nebo.
U noći pred nama, Mesec zalazi u 22.28 časova, a jutro sviće u 5.38 časova, te imate dovoljno minuta tame i veće šanse da uhvatite svoju zvezdu padalicu i zamislite želju!